Koşu bandında saatlerce koşmaktan sıkılıp farklı ve keyifli bir metod arayanlardansan ihitiyacın olan şey tam da burada.

H.I.I.T : Efendim açılımı ‘High Intensity Interval Training’ yani ‘Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman’ olan HIIT ile kısa bir süre zarfı içinde forma girebilmek mümkün.
HIIT ile hem vücut yağ oranında düşüşler hemde kas oranında artışlar sağlayıp daha da fit bir vücuda sahip olabilirsin.
Peki nedir bu HIIT ve nasıl uygulanır?
Antrenman sistemi yüksek ve düşük olmak üzere iki aşamadan oluşmakta.İlk aşamada amaç kendini belirli bir zaman aralığında maximum seviyede zorla prensibine dayanmakta.Devamında gelen düşük yoğunlukta tempo yavaşlatılır ve dinlenme moduna geçilir.
Eğer amacınız kısa surede yağlarınızdan kurtulmak ve performansınızı arttırmaksa yüksek yoğunluklu antrenmanlar tam da size göre iyi güzel anlattın da peki biz bu HIIT i nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyim.okumaya devam o halde.
Başlangıç seviyesi için 15 dakikalık bir antrenman yeterlidir.

HIIT in aerobik çalışmalardan farkı nedir?


Aerobik çalışmalar esnasında kalori yakıldığı doğrudur fakat HIIT ile gün içinde hızlanan metabolizmanızın ödülü olarak çok daha fazla kalori yakarsınız!yani 20-25 dakikalık bir antrenmanın size geri dönüşü hızlanmış bir metabolizma ve yağlardan arınmış bir karın ve bel çevresi olarak geri dönecektir.
precor_in-club_experience-series-cardio-810_0302
Koşu bandında uygulayabileceğiniz
Örnek HIIT PROGRAMI

Önce ısınma 0-5 (dak) hız : 5.5 eğim 2
5-6(dak) hız : 8.2  eğim 0
6-7(dak) hız : 6.0  eğim 0

7-8(dak) hız : 8.2 eğim 0
8-9(dak) hız : 6.0 eğim 0
ve son olarak soğuma
9-15(dak) hız : 5.5 eğim 2

1 set görüldüğü üzere 2 dakika sürmekte.
Ağırlık antrenmanlarının sonuna  ekleyeceğin HIIT ile yağ yakımını üst seviyelere çekebilirsin.Haftalar geçtikçe set sayılarını arttırıp,intensity (şiddet) derecesini dahada arttırmak veya düşürmek senin elinde.Ayrıca yaralanma riskini en aza indirgemek için recovery (yenilenme) süresini koşu süresinden az tutmamaya çalış ve HIIT i haftada max 3 gün sınırlandır.En yüksek verimi kendine uygun olan programla alacağını asla unutma!
Hatta Avusturalya’da yapılan bir çalışmada 20 dakika HIIT yapan kadınların 40 dakika koşu bandında cardio yapan kadınlara oranla 6 kat daha fazla yağ kaybettikleri görüldü.
1-hre02mkcencxwzn7a5xswaArtık vücudundaki yağlardan nasıl kurtulman gerektiğini daha iyi biliyorsun.HIIT i dene ve gör.Pişman olmayacaksın!
Haftaya tekrar görüşmek üzere.

Sporla kalın. Hoşça kalın.
İletişim için : [email protected]