Bayanların acabası? ‘’Ağırlık çalışması’’

Fitness

Bayanların acabası? ‘’ağırlık çalışması’’

Ağırlık çalışırsan çabuk kaslaşır ve şişersin. Gerçektende öyle mi? durum bu kadar basit mi? yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük hurafesiyle tanıştırmak istiyorum sizleri desem sanırım sorunun cevabını vermiş olurum.
Kas kazanımı sanıldığı kadar kolay değil hanımlar. hele ki ‘’ağırlık çalışırsam erkeksi bir görünüşe sahip olurum’’ düşüncesi imkânsızdan öte bir durum (anabolik steroid kullanmıyorsanız) eğer bu sanıldığı kadar kolay bir şey olsaydı etrafınızda gördüğünüz o çelimsiz erkekler soluğu sabahın ilk ışıklarında spor salonlarında alır ve 6 ayda jason statham veya van damme gibi bir vücut inşa edip etrafta robocop gibi gezinirlerdi.agirlik-calismasi-2
Füsun öğretmen, muhasebeci Merve, öğrenci yeşim. Korkmayın canlarım. Bir anda kaslanmazsınız. Keşke vücut kas oranınız olağanın dışında çok çabuk artsa. Neden mi? Çünkü vücudundaki kas oranın artarsa gün içinde daha fazla kalori harcayacaksın (kasların en önemli özelliğidir) ve oturduğun yerden daha fazla yağ yakımı gerçekleştirebileceksin.
agirlik-calismasi
İşin fizyolojik boyutu da şöyle gerçekleşmekte.
Sen ağırlık çalışırken, vücut yağları enerji kaynağı olarak kullanmaz. Öncelikle kreatin fosfat(cp) sonrasında karbonhidratlar yekpare şekilde hazır olda bekler. ‘’bak gördün mü işte yağ yakımı olmadı’’ dediğini duyar gibiyim? Dur bakalım henüz bitmedi.
Ağırlık antrenmanının hemen sonrasında vücutta testosteron hormonu ufak ufak artmaya başlar. Bu hormon kasların hacminde artış sağlamakla, beraberinde yağ yakımını getirir. Dur korkma! Kasım kasım kaslanmayacaksın. Okumaya devam et!
❗️Burada ki önemli nokta kadınlarda erkeklerdeki kadar fazla testosteron hormonuna sahip olmamalarıdır. Aradaki fark, ben diyeyim 1/15 siz deyin 1/20.ayrıca yapılan araştırmalarda antrenman sonrası kadınlarda erkeklerdeki kadar testosteron hormonlarında bir artış gözlenmemiştir.
Uzun lafın kısası erkeksi bir görünüme kavuşman ve o dergi kapaklarındaki zeyna görünümlü kadınlar gibi olabilmen için anabolik steroidleri ( ki bunlar zararlı ilaçlardır asla tavsiye etmem ) kullanman ve daha sert antrenmanlar yapman gerekir.agirlik-calismasi-3
Ayrıca ağırlık antrenmanı sonrasında büyüme hormonu olarak bilinen growth hormonu da artış gösterir. Bu da senin hızla kilo vermeni sağlayacak bir başka etken konumunda.
squat, deadlıft, bench press gibi compound ( birden çok kas ve eklemi bir anda çalıştıran) hareketleri yaptığın sürece yağ yakımın optimum seviyelere adım adım çıkacaktır.
Son sözüm şu ki ağırlıkla çalışmaktan korkmayın sevgili bayanlar…
Haftaya görüşmek üzere. Sporla kalın, hoşça kalın.
Sorularınız için
İnstagram: personalcoach_tunc
e-mail : [email protected]

google.com, pub-1677064995622617, DIRECT, f08c47fec0942fa0