Moda Tasarımcısı Serra Kefeli ile keyifli röportaj

Kith & Kin show during Mercedes-Benz Istanbul Fashion Week

Moda Tasarımcısı Serra Kefeli ile keyifli röportaj

Üreten insanlara aşkımız devam ediyor. Mercedes Benz Fashion Week Istanbul İlkbahar/Yaz 2020 Kreasyonlarının moda severlerle buluştuğu hafta da podyumları renklediren Marka Kithandkinofficial oldu. Peki bu markayı yaratan bizlerle buluşturan kim?

Sizleri Serra Kefeli ile tanıştırmak istiyorum ve keyifli röportajımızla başbaşa bırakıyorum.

Serra Kefeli -Kith & Kin MFW20

Serra Hanım, öncelikle bizi kırmayıp röportajımızı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

-1983 İzmir doğumluyum, 2005 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarim Fakultesi Moda Tasarimi bölümünü bitirdim. 2006 yılında Milano’da Domus Academy’ de kadın giyim üzerine master yaptım ve daha sonra  Istituto Europeo di Design’ da moda iletişim ve styling üzerine araştırma programına katıldım. Ülkeye döndükten sonra bir dönem styling yapıp kendi atolyemi kurdum ve 10 yıldır kendi koleksiyonlarımı üretiyorum.

Açıkcası sevdiği mesleği arayan, bulan ya da bulmak için çaba gösterenlere büyük saygı duyuyoruz. Gençlerin, kendisi için karar almaya çalışırken sizin gibi başarılı kişilerin hikayelerinden faydalı ilhamlar almalarını ümit ediyoruz. Peki sizin moda tasarımını seçme süreciniz nasıl oldu, aileniz ya da arkadaşlarınız ne gibi tepkiler verdi?

-Benim ailemin de sanata yatkınlığı var, babamın resim yeteneği çok kuvvetli, kendi maket atölyesi var, annemin de elişi çok kuvvetli, ailecek bir şeyler meydana getirmeyi seviyoruz.

-Bu MBWF 14.sezonunda koleksiyonunuz çiçekler, mavi tonlarında yoğunluk ve genelde Vintage tarzı tasarımlar görüyoruz. Biraz daha detaylı 4 kategoriye ayırmış olduğunuz koleksiyonunuz dan bahsebilir misiniz?

“Mavi  büyük çiçekli, sarı küçük çiçekli printler bana ait grafik tasarımlar

-Tamamiyle beni yansıttığı için çok seviyorum , bu printleri vintage kuplarla kullanmak aşırı keyifliydi. Benim hep ailemde annem, anneannem olsun giyim tarzlarını hep gıpta ile takip ettiğim için hafızama kazınmış bazı kesimler, duruşlar, siluetler var ve tabiki tasarıma yansıması cok olağan. Vintage insanın kendini guvende hissetmesine sebep oluyor ve bilindik tanıdık his beni Vintage’ a iten nokta.

Koleksiyonuzu ne kadar süre de hazırladınız? 

-Ben 10 yıldır aynı kişi ve aynı atolye ile calışıyorum, bir aile üretimi gibi oluyor, yılda 2 koleksiyon hazırlayabiliyorum.

2009 yılında markası Kith & Kin’i kurdunuz, o yıllarda oldukça genç bir yaşta kurmuşsunuz. Markanızı kurma sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

-Cesaret sanırım diyebiliriz yapmak istediğim şeyin peşinden gittim ve en çok bunu istediğim için herşeyi yaptım diyebilirim. İnişli çıkışlı bir süreç tabiki ama yine de çoğunlukla hep çok mutlu etti beni atolyem..

Kendi markanız Kith and Kin’in dışında herhangi bir markaya dışardan tasarım hizmetinde bulunuyor musunuz? 

-Hayır ama styling çalişmaları yapıyorum , fotoğrafçılarla çalışıp onların çekimlerde kullanmak istedikleri kıyafetleri özel olarak üretiyorum

Paris’ te fuarlara katılmışsınız, ne gibi dönüşler aldınız?

-Kuveyt ve Londra’ dan müşterilerim oldu, hep yeni ülke ve yeni müşteri ile tanışmak marka gelişimi için çok önemli.

Sürdürülebilir moda döngüsünde moda tasarımcısının rolü var mıdır sizce?

-Muhakkak yeni detaylar ekleyerek ya da çıkararak bir kıyafeti yeniden yorumlayabiliriz

Tasarımlarınızdan satın almak isteyenler size nasıl ulaşıyorlar?

-Atolyemden , di fashion branding pr ajansimdan, Nişantaşı Openhaus, Bursa’ da Caddemoda Butik ve şu anda Dubai de Essentials5ive butikte ürünlerim mevcut

Kendi tasarımlarınızdan günlük hayatınızda giyiyor musunuz?

-Kimi zaman günlük salaş bir kiyafetle ipek bluzlarimi giyiyorum , stilleri karıştırmayı seviyorum. Çoğunlukla evet diyebiliriz.

Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.

Websitesi: https://www.kithandkins.co.uk

Instagram Hesabı: Kithandkinofficial

 11 Ekim 11.00’da Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul bünyesinde gerçekleşecek İlkbahar Yaz SS 2020 defilesiyle marka 10. Yılını kutladı.

Birlikte olmak, bir toplulukta aynı duyguları hissetmek ve birleşmek anlamlarını taşıyan ‘Kith & Kin’, yeni sezonunda günümüzde eril şiddetin yaygın kültürel pratiğinin altını çizerek kadının toplumsal yaşamdaki önemini,  tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşitözgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduklarını tekrar hatırlattı.

Gri, tek düze rutinlere inat, girdiği ortamı renklendiren, can katan kadın, Kith & Kin koleksiyonunda iki ayrı print ile ışık saçtı.

Mavi, pembe, siyahla bezenen büyük çiçekli print ve sarı, yeşil, turuncu, siyah ile bezenen minik çiçekli yapraklı print, tasarımcının iç dünyasını yansıttığı gibi aynı zamanda kadına dair umudu da yeşertmeye işaret ediyor.

Kith&Kin SS 2020 koleksiyonunda likralı viskon, koton, şifon, likralı koton saten, ipek krep, ipek saten tercih edilmiş.

Koleksiyonun kreatif direktörlüğü Burak Tuncel, Fotoğraf yönetimini Ozan Kıymaç, Prodüksiyon yönetimini Tolga Özgal, Styling Rabia Yaman, Koreografi, İlke Kılıç olurken, Makyaj  Kryolan ve saçlar Loreal‘e ait.

Stüdyo sunumundaki ayakkabılar ise renk ve stil olarak Kith & Kin koleksiyonunu tamamlayan Makiela Design imzası taşıyor.

 

All Images : ISTANBUL, TURKEY – OCTOBER 11: A model poses on the runway during the Kith & Kin show during Mercedes-Benz Istanbul Fashion Week at Zorlu Performance Hall on October 11, 2019 in Istanbul, Turkey. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IHKIB )