İdil Naz Kaluç Türkiyenin en tarz kadınıyla moda hakkında keyifli ve samimi bir röportaj

İdil Naz Kaluç Türkiyenin en tarz kadınıyla moda hakkında keyifli ve samimi bir röportaj

İlk önce şu sorudan başlamak istiyorum moda tutkun nasıl başladı.
Yani aslında tam olarak başlangıcı var diyebileceğim bir tutku değil ama küçüklüğümden beri gerçekten hep giyinmeyi ve güzel giyinen insanları incelemeyi çok seviyordum ve ben de şöyle bir şey var güzel giyinen kadınlara gerçekten bayılıyorum ve hiçbir zaman şöyle bir kıskançlığa girmedim onu nasıl giyer. Ben bunu nasıl akıl edemem diye.
Aslında  gördüğüm şeyleri birebir uygulamıyor ama kendime nasıl olur daha iyi ifade edebilirim diye düşünerek o şekilde kendimi ayarlamaya çalışıyorum bir başlangıcı olduğunu söyleyemem, içten gelen bir şey olduğunu düşünüyorum yani güzel giyinen kadınları inceleyip Aslında İdil Naz oluşturdun öyle mi ? Evet birebir copy paste yapmıyorum ama onda gördüğünü kendi tarzıma göre uyarlıyorum.
dsc_0661-copyPeki nerelerden giyinmeyi tercih ediyorsun giyinirken en çok nelere dikkat ediyorsun.

Aslında çok güzel bir konuya değindin. Çünkü güzel giyinmek ya da şık olmak pahalı giymekten geçmiyor mesela Taksim’deki küçük butiklerinin yada satıcıların hepsi beni tanır.
Gerçekten çok güzel parçaları çok ucuza alabiliyorum. Bu yüzden bütün parçaları pahalı almaya gerek duymuyorum Taksim’deki bir çok  butikler de  mağzalarda tasarlanan farklı şeyler bulabiliyorum. Ama tabi ki de oralardan alışveriş yaparken dikkat ettiğim hususlar da oluyor.

Mesela benim giyinirken dikkat ettiğim en önemli nokta herkes de olmaması.
Bu bir kılışedir ama biliyorsun ki havalı pişti diye bir olay var.  Mesela pahalı ürünlerde pişti olmak çok da göze batmaz ama pazardan aldığın ürünlerle pişti olman biraz göze batabilir. Bu yüzden ben daha çok silah parçalar değil de farkımı ortaya koyabilecek parçaları ve kıyafetleri seçiyorum.
Mesela alacağım ya da beğendiğim Ürün defolu olsa bile alıyorum ve kendi tarzıma  göre düzenleyip onu kullanıyorum. Hiçbir zaman öyle bir Marka takıntısı olan bir insan olmadım. yeri geldiğinde pazardan da giyindiğim oluyor Ama tabii ki yeri geldiğinde önemli parçaları da fazla paralar verdiğim oluyor Mesela gözlük tutkumu bilmeyen yoktur benim Gözlükte ayakkabıda ya da çantada Fazla para verdiğim zamanlar oluyor bunların asla fakeni kullanmam Eğer param yetmezse markasız kullanırım ama asla peşini kullanmam Herkese de bu şekilde yapmasını tavsiye ederim Herkes sağlığı ya da marka giyinmek zorunda değil
Bu cevabından da anlıyoruz ki Türk halkı Gerçekten seni birinci seçmede çok başarılı bir karar vermiş.
Aslında bence kendilerinden bir şey buldular bende Çünkü ben görünenin aksine çok havalı bir kız değilim zannettikleri gibi çok pahalı yerlerde takılırız çok pahalı yerlerden giyinmiyorum Çok Farklı biziz yapısına sahip insanlar da  kendilerini benim seçtiğim parçalardan benim tarzımda bağdaştırdıkları için beni birinci seçtiler.
idil-naz-kalucPeki insanlar yolda seni gördüklerinde tepkileri ne oluyor. ya da Söyle Sunam gerekirse hayran kitlen sadece kadınlar mı ? yoksa geniş bir erkek  hayran kitlen de var mı?
Aslında buna yüzde elli yüzde elli diyebilirim geniş bir bayan kitlesinin yanında aynı zamanda geniş bir erkek hayran kitlem de var.
Sana çok fazla  mesaj atan erkek hayranların  oluyor mu ? Ne kadar güzel bir tarzın var Ne kadar güzel giyiniyorsun  gibi?

Tabiki de var ama bayanlardan aldığım mesaj beni daha mutlu ediyor.  Çünkü baktığımızda bir bayanın başka bir bayanı beğenmesi oldukça zor bir şeydir.
Yolda aldığın tepkiler nasıl oluyor ?
Yüzde 90 oranında çok güzel tepkiler alıyorum diyebilirim ki iki yarışma geçirdim biliyorsun biri taraz yarışması diğeri içeriği çok farklı olan bir yarışma. Birincisinde tarzını güzelliğin ön planda olduğu bir yarışmaydı.
Diğer yarışmada ise gerçek İdil’i gördüler içten olan doğal İdil gördüler ve bu iki yarışmanın birleşimi bana çok güzel bir şey kattı Yüzde 10 luk kısmı ise beni sevmeyen insanlar yok mu var. Hatta bununla ilgili bir anımı paylaşabilirim.
Tarz yarışmasında buluduğun zamanlarda Bağdat Caddesi’nde alışveriş yaptığım günlerden birinde Karşı caddeden yürüyen bir teyze bana çantasını fırlattı 🙂 ve bana sen dedi ki  herkese saldırıyorsun dedi. Bende teyze bu çok farklı bir atmosfer dedim ve ağlamıştı orada sonrasında çok moralim bozulmuştu ve çok üzülmüştüm.
Aslında ben herkese çok iyi geçinen bir insanım ama bu bir yarışma ve siz bir rekabet içinde olduğumuz için herkesle iyi geçinmek zorunda kalmıyorsunuz. Dediğim gibi yarışmalar çok farklı atmosfer taşıyan programlardır beni  sevmeyenlerin yanında sevmeyenlerde var. Ama bildiğiniz üzere meyve veren ağaç taşlanır.
dsc_0657-copyHayran kitlenizin %50 sini erkeklerin oluşturması senin hoşuna gidiyor mu ?
Hayır tam olarak söylenemez tabi ki güzel mesajların yanında,  çok rahatsız edici mesajlar da alıyorum.
Çok çabuk aşık olabilir Çok güzel bir şekilde bağlanabiliyorum bugüne kadar asla bir erkeği aldatmadım Böyle bir kadın olduğun için erkeklerden gelen mesajlar çok ilgimi çekmiyor Tabi beni tatmin etmek dışında.
Peki İdil Naz yakınlarının alışveriş yaparken senden yardım alıyorlar mı?  Aldıkları parçayı bununla kombin yapabilirmiyim diye sana danışıyorlar mı?
Böyle bir duruma çok fazla denk gelmiyorum mesela en yakın arkadaşıma için alışveriş yaparken beni asla aramam çünkü alışverişin ruhla yada kişilikle alakalı olduğunu düşünüyorum her insanın giydiği şey onun ruhunu ya da kişiliğini yansıtır.
Her insanın bakış açısı farklı olduğu için bu da kıyafetine farklı yansıyacaktır. Bu yüzden kıyafet konusunda yardım alınmasını ben çok doğru bulmuyorum. Ama arayıp bir şey danışan insanlara da tabii ki yardım ediyorum.
Mesela annem kuzenlerim arayıp bana bir şeyler söyle biliyorlar fikirlerimi sunuyorum. Ama illa ki benim fikirlerim ve hareket etmeleri gerekmiyor.
Çünkü ben başkalarının fikirleriyle giyinmeyi doğru bulmuyorum senin tarzın romantik romantik giyinmelisin mesela şu üzerimdeki elbiseyi eteği  spor ayakkabıyla da topukluyla da giyiyorum. Tabi ki ufak tefek ipuçları alabilirsin ama başkasının dediğine göre giyinmeyi çok doğru bulmuyorum
Peki ülkemizdeki moda anlayışını yurtdışı ile kıyaslandığında nasıl buluyorsun?
Tabii ki daha geride buluyorum ama ülkemizdeki moda anlayışı eskisine kıyasla biraz daha ilerledi.En azından yurt dışındaki moda anlayışından biraz feyz almaya çalışıyoruz.
Çok önemli mankenlerimiz yurt dışındaki defilelere katılmaya başladı.  Geçen haftalarda denk geldin mesela Ebru Şallı kırmızı halıda çok güzel bir elbise giymiş ve bu elbiseyi bayıldım.
Bir gelişme var ama yakalayabilir miyiz diye sorarsan Şu an için şunu imkansız görüyorum.
Türkiye’nin en tarz kadınlarından İdil Naz KALUÇ ‘a göre şıklığın tanımı nedir ?
Tek  kelime ile farklılık diyebilirim. Çünkü benim için farklılık önemli. Beni farklı olan kadınlar ilgili çeker , herkesin o kıyafet şık olabileceği bir kadın değil.
Size  göre vücut proposyonuna göre giyinmek ne demektir ? Yada nasıl olmalı?
Vücut proporsiyonuna göre giyinmek Tabii ki de çok önemli kendini hem vücudunu tanımak gerek atıyorum basenleri olan bir kadının şort giymek istemesi gibi O kadının bacakları kalın ama göğüs bölgesi güzel olabilir o zaman bacaklarını kapatıp göğüsten dekolte vermesi onu daha şık gözüktürülür. Mesela ben göğüs bölgemi güzel buluyorum ve göğüs dekoltesi vermekten çekinmiyorum.
Türkiye’nin en tarz kadını İdil Naz  sonbahar trendlerinde neyi görüyor?
Benim en saçma bulduğum konulardan biri yaz veya kış trendi konuların. Benim o gün içimden ne gelirse onu giyiyorum.  Ben modacı olduğumu da modayla alaklalı olduğumu da iddaa etmiyorum. Ben sadece kendi tarzıma güveniyorum ve ona göre giyiniyorum.

Türkiye’nin en tarz kadını İdil Naz hayatında moda dışında başka neler var boş vakitlerinde ne yapmaktan hoşlanır? 
Ben tenis oynuyorum zaten akademide okuyorum ama tenis oynarken bile Farkımı ortaya koyuyorum giyeceğim çorapta ya da giyeceğim eteğin  bile farklı olmasına özen gösteriyorum tarz olmayı orada bile çok seviyorum. Onun dışında iş yerim var zaten buraya ile ilgileniyorum ortağım ve Elçin arkadaşım var ben buraya her gün eşofmanla da gelebilirim ama öyle değilim buraya gelirken bile tarz olmayı tercih ediyorum çünkü göz önünde olan bir insanım işyerine gelirken bile tarzıma dikkat etmek zorundayım diye düşünüyorum. Iş yerin dışında da bütün zamanını en yakın arkadaşlarımla geçiriyorum onlarla geçirdiğim zamanlar bana çok keyif veriyor.
Şunu sormak istiyorum mesela gün içinde bir kıyafet giydin bu kıyafet içinde asla katlanamam dediğin parçalar oluyor mu ?
Kesinlikle var mont montlardan hiç haz edemiyorum beni çok sıkıyorlar. Zaten ben yaz doğumlu olduğum için yaz kızıyım. Genel olarak baktığımda ise kadınlarda bel kemeri çok zayıf olmayan kadınların bel kemeri kullanması.
Yarışmaya katıldığın  programlarda asla unutamam dediğn olaylar var mı?  Bizimle paylaşmak ister misin?
Kesinlikle var.  Bunu asla unutmam. Şu an hala yaşıyor musun gibi aklımda programdaki bir arkadaşımla kavga etmiştim o gün ki konuk yürümek Bülent Ersoy oldu ve ikimizde karşısına aldı bana sen çok iyi yetişmiş size çok güzel bir kalbe sahipsin başka hiçbir şeye ihtiyacım yok gibi cümleler kullandı o günü asla unutamıyorum. Düşünsenize yıllardır reklamlarda olan sizin de hayranlıkla seyrettiğiniz bir Diva size bu tarz cümleler kullanıyor hala söylediklerin kulaklarımda yankılanıyor çok gurur duymuştum kendimle omuzlarım kabarmış ise o günden sonra çok da fazla bir şeye ihtiyaç duymadım.Bülent Ersoy’la diyaloğunun devam ediyor mu peki ? sürekli konuşmuyoruz ama bir yerde denk geldiğinde ya da onunla karşılaştığımda mutlaka gidip elini öpen sarılırım gerçekten ona çok büyük saygım var. Sibel Arna ile görüşüyorum onu çok çok büyük bir saygım var benim ilerideki Halime onda görüyorum ben onun çocuğu uyumuşum gibi hissediyorum o da beni çok sever.
Yarışma programından  hala görüştüğün arkadaşın var mı ?
Hayır kesinlikle hiçbiriyle görüşmüyorum.
Özel bir sebebi var mı?
O
nların bana bir şey katmadığını düşünüyorum. belki bende onlara katamıyorumdur.
Hepsi çok iyi insanlar ama benim hayatımda dikkat ettiğim şu benim bir tane çok yakın arkadaşım var eğer ikinci biri aramıza gelecekse bize bir şey katması gerekiyor. Ben boş insan ve salak insan sevmem ve yanımda da barındırmam.
Türkiye’nin en tarz kadını İdil Naz hayatında biri var mı ?
Hayır. Hayatımda şu an birisi yok.  Şuan ilişkimim olmamasının sebebi çok yoğun çalışmam ve bu yoğun çalışma temposunda bu hayatı kaldırabilecek bir erkek bulamamam.
Bir kulübe DJ’lik yapıyorum ve yoğun oluyorum onu kaldırabilecek bir erkek olduğunu şu anlık düşünmüyorum. Belki de bu yüzden bir ilişkim yok. Aslında her zaman güven veren bir kadın olmuşumdur zaten baktığımda. Zaten şu aralar çok yoğun ve dolu dizgin geçirdiğim bir aşktan çıktım. Dürüst olmam gerekirse evet tam anlamıyla kafamda ve  bazı şeyleri bitiremedim çünkü çok güzel şeyler yaşadım 100 gün aynı evin içerisindeydi.
Bu normalde  bir ilişki  yaşadığınızda 5 seneye tekerrür edebilir. Ailem dışarıda bir erkek arkadaşınla aynı evde yaşamama izin vermez o yüzden dışarda yaşadığım ilişkiyi ne evde yaşadığım ilişki çok farklıydı her gün beraberdik çok fazla şey paylaştık. Bu yüzden unutmam Kesinlikle biraz zaman alacak. Her günümüz beraber geçiniyorduk benim işim gibiydi yaşadığımız güzel şeyleri asla gözardı edemem güzel anılar biriktirdim ma şu an ne aklımla nede kalbimle bir ilişki yaşayacak bir zamanın inanın yok şu anki önceliklerim çok başka
Kendinize ait tasarımların var mı ? 
Evet oldu Ama bu tasarımlar yine kendim için ondan bir modacı değilim.
Sürekli alışveriş yapan bir insan mısın?
Hayır sürekli ama alışveriş Yapmıyorum çünkü buna ayıracak zamanım yok ama alışveriş yaptığında Mesela alışverişe çıktığında dolu dolu elimde 10 tane poşet olur İnsanlar burada 30 milyarlık parçalar olduğunu düşünebilir ama ben bir milyarlık alışveriş yapıyorum Dediğim gibi çok fazla paralar harcamıyorum ihtiyacım olduğuna göre çıkıp alıyorum fiziğini yere harcama yaptığım söylenemez.
Kariyer Planlarında moda ile alakalı planlarım var mı?  Gelecek de seni hangi projeler içinde göreceğiz?
Şu an tam anlamıyla moda ile çok haşır neşir olduğu söylenemez şu an yaptığım tek şey hazır olacak parçaları ya da tercih olacak parçaları kendime göre kombinler le açığa vurmak tam anlamıyla modanın içinde olduğunu düşünmüyorum Benim yaptığım iş aslında kendi tarzını oluşturmak.
Tabi ki de moda ile ilgili projeler de olacağım ama asla insanları yönlendiren bir modacı olacağını düşünmüyorum. Tabi Büyük konuşmamak gerekiyor ilerde çok dikkatimi çeken beni cezbeden bir proje olan olursa bu projenin içinde beni eritebilecek yolun sonunda gerçekten doğruları gösterebilecek insanlarla çalışabilme imkanı olursa böyle bir şeyi ben de adım atmak isterim.
İki tane program geçirdim sana oyunculuk sinema oyunculuğu yada dizi oyunculuğu gibi teklifler geliyor mu? 
Tabii ki birçok teklif geliyor ama şu anda bunları değerlendirmek istemiyorum. Her işe parmağını atmaktansa başladığı işlerde sağlam adımlar atarak akıllarda kalıcı olmak daha mantıklı geliyor Zaten Benim şuan oyunculuk eğitimini yok piyasada bu kadar güzel oyuncu varken benim de ekranlara atılmamalı.
Sen kimsin diye sorular yöneltebilir insanlar ve bu sorunlar Karşısında bir cevap vermeye bilirim Eğitimini bu sene almayı düşünüyorum gelecek senelerde eğitimin aldıktan sonra katılacağım programlar olacak çünkü ben adımlarımı her zaman sağlam atmaktan yanayım insanların beni izledikten sonra bunun ekranda ne işi var gibi yorumlar yapmasını istemiyorum.
Sonuç olarak beni bu kadar çok seven insanlar varken tam olarak sağlam olmayan bir projeye gidip kendime onlara karşı soğutmak istemem beni seven küçük çocuklar gibi dışında büyük teyzelerde var mesela her gün buraya geliyorlar onlarla yemek yiyoruz sohbet ediyoruz. Aynı zamanda ben zaten iş yerime gelen insanları al sana gelince bilmiyorum Buraya kendilerini işlem yapmaya gelen insanlarla bile saatlerce oturup sohbet edebiliyorum
Peki İdil Naz televizyon ekranlarında ya da podyumlarda tarzını beğendiğin birini beğendiğin kombinlerini beğendiğin isimler var mı?
Didem Soydan’ın tarzını aşırı derecede çok beğeniyorum aynı zamanda Umut Eker ve Sibel ARNA ve bu üçlü benim yerim olması dışında gerçekten tarzını yakın bulduğum ve beğendiğini insanlar programda yarışırken de onları çok detaylı bir şekilde inceliyor ve yaptıkları kombinleri asla gözden kaçırmamaya çalışıyordum.
Güzel bir hayran kitlem var ve hayran kitlem sana nereden ulaşabiliriz
Bana Instagram Mesajlarıma Hepsine bakma yani cevap vermeye çalışıyorum aynı zamanda işyeri adreslerim belli. Gündüz güzellik merkezindeyim gecede kulüp değil zaten sana ulaşamıyoruz diyenler bu yüzden bana pek samimi gelmiyor mesajlarıma gerçekten cevap vermeye çalışıyorum çünkü  oradan bana ulaşmaya çalışan bir çok insanın gerçekten bana ihtiyacı olabilir onlara cevap vermemezlik yapmıyorum. Facebook kullanmıyorum Twitter’ım var onu da ama çok aktif kullanmıyorum. Sadece Instagram kullanıyorum aynı zamanda Instagram hesabında yazan mail adresim var bana mail atabilirler.
dsc_0638_ppMerve İlhan: Ekrandan tanıdığım İdil Naz’la gerçekten tanıdığım İdil Naz  aynı ve içi dışı bir insan ve oldukça samimisin. Gerçekten seni çok tebrik ediyorum ve tanıdığım için de çok çok mutluyum bize vakit ayırdığın için son röportajı seninle gerçekleştirmemizi izin verdiğim için de ayrıca çok teşekkür ediyorum.
İdil Naz Kaluç: Ben de aynı şekilde Fresh model magazin ekibiyle tanıştığıma çok memnun oldum bu röportajı benimle gerçekleştirmek istediğiniz için ben de size teşekkür ederim.