PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA “TÜRKÇE RAP”

PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA “TÜRKÇE RAP”

 Son zamanlarda yeni neslin vazgeçilmez müzik tarzı olan rap müzik acaba pop müziğin yerini alıyor mu? Tüm digital platformlarda indirilen tek müzik tarzı rap müzik.Dinleyicileri cezbeden şeyler ne? Müzik tarzı neden değişti? Underground müziğin ünlü isimlerinden Alkan-zi ile yaptığımız söyleşi tadındaki röportajla sorularınıza yanıt bulduk.Keyifli okumalar 😉

1.Alkanzi kimdir biraz kendinizden bahseden misinizMerhaba ismim alkan 1983 Tekirdağ doğumluyum ve halen burada ikamet etmekteyim.
Bir reklam şirketinde Art Director ve metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

2.Müzik hayatına ne zaman başladınız ve ne zamandır müzik yapıyorsunuz?

Müzik hayatım 90’lı yılların başında başladı.Hip-hop  kültürü ile tanışmam o yıllara kadar uzanıyor.
Bu kültürün içerisinde uzun yıllar breakdance yaptım.2005 yılında ilk underground albümüm yayınlandı.Daha sonrasında 2007 “Zihni-İblis” ıp ve yine 2007 de “Yalancının Mumu” 2009’da da “Hicaz” ve “Rast” isimli  underground albümler yayınladım.

3.Underground müzik nedir sizce türkçe rapin popüler olmasının sebebi ne?

Literatüre bakılırsa bandrolsüz vergi harici yapılan müzik undergraund müziktir.
Günümüzde artık underground olarak  kalmak çok zor.Müzik platformları müzisyenlerin ilgisini çekiyor.
Yapılan  müziklerin tümü ticari akımlar doğrultusunda düzenleniyor.
Türkçe Rap’in  günümüzdeki popüleritesinin sebebi benim düşüncem yapılan müzikler artık orta yaş grubuna da ithap ediyor.
2000’ lerin başında orta yaşa hitab edebilen yalnızca Sagopa Kajmer  vardı.Diğer  tüm rapperler ergen dediğimiz gruba ithap edicek
şarkılar kayıt ediyorlardı.Şimdi ise herkesin  anlayacağı şekilde işler çıkıyor.Hebele hübele rapler bitti.Tabi bunun yanında z kuşağının sosyal medyayı ellerinde bulundurması, onların kontrolünün altında olması da buna etki.Bunun artık değişeceğini sanmıyorum.Hafif müzik ile rap müziğn arası r&b dolaylarında soundları biraz türkleştirerek bu şekilde devam edeceğim kanaatindeyim.

4.İlham kaynağınız neler? Sizce en özel şarkınız hangisi?

Benim genel ilham kaynağım yaşanmışlıklar,izlenimler , gördüklerimi sounda aktarmak diyebiliriz.Sipariş üzerine şarkı yapamıyorum.Yani söylemek istediğim popüler kültür bunu istiyor bunu yazmak gerek diyemiyorum.
Dediğim zaman da hiçbir şey yazamıyorum.
En özel şarkım 2005 yılında yazdığım “Unutursan”isimli şarkıdır. İlk defa elime kalem aldığım,ilk defa denediğim ve söz yazabildiğimi keşfettiğim evet ben bu işi yapabilirim diyerek önüme ışık tutan şarkı o oldu. Eğer o şarkıyı  o denemede yazamasaydım muhtemelen şu anda bu söyleşiyi yapmış olamazdık.5.Şarkılarınızı nerede kayıt alıyorsunuz özel bir stüdyonuz var mı ?

Şirketimizin içreisinde bir home studio
var.Genelkayıtlarımız mix master işlerimiz burada yapılıyor.Beat muzik düzenlemelerimiz çalıştığımız beatmakerler aracılığı ile yapılıyor.Bazılarını yine
aynı stüdiyoda biz yapıyoruz.6.Hayatınızda en önemli an nedir ? Size göre bir dönüm noktanız var mı?

Birçok dönüm noktası var hayatımda.
2009 da rap müziği bırakmam kesinlikle bir dönüm noktası oldu.Tekrar başlamam da bir dönüm noktası diyebiliriz. 2010 yılında kızımın doğmuş olmasıda bir dönüm noktası.

7.Müzik tarzınızı tam olarak tanımlar mısınız? Örnek aldığınız sanatçılar kimler ?

Ben  yaptığım müziğe bir isim koyamıyorum ilk günden beri.Nedeni ise parça içerisinde bir anda
funky görülebiliyor yada aniden r&b  hard rap.
Kendi yaptığım müziğin daha önce bir örneğini duymadım.Kimseyi örnek aldığım söylenemez.Beğendiğim  müzisyenler var.
Zaten  türkçe rap yapan kişilerin ezici çoğunluğu türkçe rap dinlemezler.Dinledikleri müzik bilinç altlarına yerleşmesin söz yazarken yada beat yaperken o ezgiler sözler açığa çıkmasın diye bende pek fazla dinlemem nadir birkaç kişi dışında.

8.Biriyle düet yapmak isteseniz bu kim olurdu ?

Eğer güzel bir sound ortaya çıkarıcaksak iyi bir iş olucaksa herkesle düet yaparım.Yeter ki güzel bir iş çıksın ortaya.Fakat illa özel bir isim söylemek gerekirse bu kesinlikle 90’lı yılların  Pop sanatçısı “Ayşen “ olur .Onun muhteşem vokalleri ile bir rap müziği birleştirdiğinde neler olacağını hayal dahi edemiyorum.

9.Türk müziğini nasıl buluyorsunuz? Sizce Türkçe rap olması gereken yerde mi?

Türk müziği berbat yerlerde. Pandemi ile birlikte sektör tamamen bitti sayılır.Bir çok bestekar sanatçı tiktok’ta canlı yayıncı oldular.İçler acısı bir durum.
Müzisyenler enstrumanlarını sattı sektör bitik. “İbo Show” başladı da ülkede sanatçı olduğunu hatırladık tekrardan.Türkçe rap hakettiği yerde değil.
Tiktok’erlar yotuberlar  burayı da sarmış durumda.
Bir tiktoker müzik ismi altında bir şeyler  kayıt ediyorlar.Diğer bağlantılı olan fenomenler ile
bunu paylaşıyorlar ve bir bakıyorsunuz milyonlar dinleniniyor. Diğer taraftar “Erci-e Türk Olduğum İçin” isimli şahesere bakıyorum hakettiği yerde değil. İsim de verebilirim  “Baba Yorgun” diye bir şey Ece idi ismi galiba kızcağızın.

10.Hayatınızdaki en büyük iyikiniz ve en büyük pişmanlığınız nedir?
İkizler burcuyum ben  az önce attığım adımdan bile pişmanlık duyabilirim. 2009 yılında müzikten uzaklaşmam bunlardan birtanesi sayılabilir.Kızımın varlığı kesinlikle iyikimdir.Onun doğumu ile dünyaya gelip çocuk yapmak misyonumuzu da tamamlamış olduk.Rabbim tüm evlatlarımızı ailelerine bağışlasın.

11.Geçmişe dönebiliyor olsanız nerden başlamak ve neyi değiştirmek istersiniz?

Şöyle 2000’lerin başına gidebilsem spor yapmayı hiç bırakmamak isterdim.Fit bir sağlıklı vücut ile yaşmayı breakdance yaptığımız günlerdeki gibi o atletik yapıya dönmeyi çok isterdim.

12.Konser öncesi nasıl hazırlıklarınız oluyor? Heyecanınızı nasıl kontrol ediyorsunuz?

İlk sahneme 2005 yılında “Kadıköy İskele Meydanı Simurg Hip-hop  Festivali’nde  çıkmıştım. O kalabalığın içerisinde çok heyecanlanmıştım.Bir sonraki sahnem Çorlu’da idi.Yine heycanlıydım.
Bir rapçi arkadaş al bir bira iç dedi içtim.Heyecanımı aldı.Ondan sonraki tüm sahnelerde çıkmadan 15 dakika önce 1 tane bira içerek tüm heyecanımdan kurtuluyorum ve rahatlamama sebep oluyor.13.Biraz da enlerden bahsedelim…

En sevdiğiniz yemek:
Nohut – pilav – cacık
En sevdiğiniz içki,içecek:
Su – Rakı bayılırım 🙂
En sevdiğiniz şehir:
Muğla ve tüm ilçeleri
En sevdiğiniz ülke:
Kendi memleketim
En sevdiğiniz mekan :
Ormanları severim birde rakı masası kuş sesleri miss.

14.İki konser bileti hakkınız var.Bunu kiminle paylaşmak isterdiniz?

İkisini de kızımla giderdim.Artık o da büyüyor 11 yaşında oldu.Biraz daha büyüdüğünde  birlikte takılmaya başlayacağız.Bilmiyorum  belki de o beni yanında istemez.

15.Müzik yapmak hayatınızda sizce neleri değiştirdi?

 Müzik yapmak ile başardığım işleri dinlerken  motive oluyorum başarmanın verdiği haz ile.Maddi herhangi bir şeyim  değişmedi.Fakat hayata bakış açım değişti
Stüdyoda  vakit geçirmek, başka boş işlerle vakit geçirmekten daha keyifli.16.Hayatınız bir roman olsaydı adı ne olurdu ?

Ağır roman olurdu. Metin Kaçan’ın yazdığı o muhteşem roman.

17.Biraz da modadan bahsedelim…
Tarzınız nedir hangi markaları tercih ediyorsunuz? Modayı yakından takip eder misiniz ?

Benim için moda kendimi rahat hissettiğim şeyler.Düz taban ayakkabılar özellikle süperstar vazgeçilmezim.Genelde spor giyinmeyi tercih ediyorum.Sevdiğim markaların başında ise adidas geliyor