BERNA BATUR RÖPORTAJI! Modellik, Fotoğraf Çekimleri Ve Daha Fazlasını Konuştuk

BERNA BATUR RÖPORTAJI! Modellik, Fotoğraf Çekimleri Ve Daha Fazlasını Konuştuk

SİZİN İÇİN EN ZOR OLAN FOTOĞRAF ÇEKİMLERİ HANGİLERİ?

 • Yurt içi Yurt dışı sizi birçok defileye katılıyorsunuz ve sizi defilelerden tanıyoruz. Takipçileriniz ve sevenleriniz adına sizi daha yakından tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? 11 Nisan 1988 Trabzon doğumluyum çocukluğumda müzik ve spor eğitimi aldım 2007 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümünü kazanınca İstanbul’a yerleştim.

 • En başa gitsek… Bizimle keşfedilme hikâyenizi paylaşır mısınız? Ve neden modellik oldu? Model olmak istediğinizi ilk ne zaman fark ettiniz? Modellik sürecim çok uzun bir macera, okulumu bitirdikten sonra 2010 yılında Best Model Of Turkey yarışmasına katıldım ve sonrasında birden kendimi İstanbul moda haftasında buldum 2010 kış dönemi moda haftasında  Simay Bülbül ve Özlem Kaya gibi çok değerli modacıların defileleri ilk podyum deneyimimdi.
 • Tahmin ediyorum ki vücut ölçüleriniz çokça soruluyordur, bu yüzden onu sormayıp direk nasıl bu kadar ince kaldığınızı soracağım? Özel bir program ya da rejim var mı? Evet çok fazla soruluyor 🙂 Ben çok hiperaktif bir karakterim, yürüyüş yapmayı seviyorum mesleki olarak koşturmaca halinde olmam genel yapımla çok uyumludur.  İki öğün beslenmeye dikkat ediyorum kahvaltımı sağlam yaparım, akşama sebze ya da protein destekli besleniyorum haftaya yayarak düzenimi korumaya özen gösteriyorum tabi ki kaçamak günleri oluyor 🙂 Cildim çok hassas olduğu için özellikle düzenli ve dengeli beslenmek benim için çok önemli, Beta gulukan, C -D vitamini ve demir desteklerimi yan olarak düzenli kür olarak içerim, şimdilerde kolojene de başlayacağım tüm bunları reformer ile de destekleyerek daha disiplinli bir yaşam düzenim oldu.

 • Modellik kariyerinizde boyunca herhangi bir sürpriz karşılaştınız mı? Modellik kariyerinizde ki en garip anınız nedir? Çok fazla var aslında, bir defilede model arkadaşımızın finalde içeri girmesi gerekirken çıkması gerekirken podyumda beklemesi bize koreografiyi değiştirme süreci yaşatmıştı poz yerinden döndükten sonra mankeni merdivenlerin üst basamağında görünce şok olmuştum bildiğiniz üzere biz de duruma göre sahneye hâkim olduk:)) Genelde tam podyuma adım atacakken aksesuar kazaları ve yetişememe durumları ani tatlı aksilikler olabiliyor:)
 • İlham aldığınız bir model var mı? Podyumda Anna Rubik, Maira Carla Boscono en beğendiğim modellerdir. Ayrıca Cindy Bruna, Alessandra Ambrossio, Mica Arganerez sevdiklerim
 • Birçok defileye katılıyorsunuz ve tasarımcıların tüm tasarımlarını yakından görme şansınız oluyor. Kendi tarzınıza en yakın hissetiğiniz tasarımcı hangisiydi? Özlem Kaya, Kith and Kin, Mehmet Emiroğlu,  Özgür Masur, Ceren Ocak, Mehtap Elaidi tarzımı yansıtanlar.
 • Gelecekteki bazı hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız? Yurt dışı hep hayalimdi bazı ailevi durumlar babamın vefatıyla o dönem kilo kontrolsüzlüğümden askıda kaldı, tam her şey organize olmuştu bu defa Covid süreci tüm dünyayı sardı. Önümüzdeki yıl Avrupa’dan birkaç ajansla çalışmak için ajansım ile görüşmeler yapıyoruz, güzel gelişmeler var hayırlısı Reklam oyunculuğuna da yönelmeyi istiyorum  Çok ilerde kendime ait belki bir marka iş birliğiyle de olabilir bir Jean ve gömlek markası kurma hayalim de var bakalım.

 • Model olmasaydınız hangi mesleği yapıyor olurdunuz? Okuduğum bölümü yapardım, Müzik ya da İngilizce öğretmeni olmak isteğimde vardı ailem çok istedi ama içimdeki manken olma isteği hepsini yendi sanırım hahaah Yaşasın Modellik :)) Yaşasın hayaller ve cesaret 😉
 • Defilelerden anlatmak istediğiniz bir deneyim var mı? Ya da her şeyin dışında kariyerinizdeki en unutulmaz anınız nedir? Sevgili Özgür Mansur’un İmza koleksiyonu Byzantium defilesi sonunda çok duygulandım çok farklıydı; karışık bir duygu patlaması oldu o an bende hatta izleyen yakın bir arkadaşım fark etti bir ara ağlayacağımı düşünmüş :)son sahnede modellik sürecim gözümün önünden geçti inanılmaz bir duyguydu.

 • Türkiye’deki ya da ABD / Avrupa’ da ki reklam veya kapak çekimleri arasında sanatsal veya genel farklar nedir sizce? Ya da fark mı? Avrupa için 2013 yıkında bir Jean firmasının vitrin görselini çekmiştim konu ve istek doğrultusunda iş sonucuna odaklandığımız için daha kaliteli görseller ortaya çıkmıştı, tabi moda kavramı yıldan yıla değişiyor hedefim önümüzdeki sezon için Avrupa umarım orda bu tarz çalışmalarıma devam edebilirim. Türkiye ‘de ise kıyafetleri öne çıkartmak hep ticari kafa daha ön planda olduğu için sanatsal kısım bence baltalanıyor bir yere kadar.

 

 • Modellik endüstrisinin içinde sizin görümümüzü değiştirmek isteyen oldu mu? ya da değiştirdiniz mi? hangi çekimde ya da kim? ve siz ne yaptınız? Saç, yüz ifadesi, vücudumu ve ürünleri kullanabilme açısından her imaja bürünebilen çoğu konsepte uyum sağlayabilen bir model olduğumu düşünüyorum. En yakın dostum tasarımcı Mehmet Emiroğlu geçen sezon başı sürekli saçlarımı kısacık kestirmem için bir baskı yaratmıştı, bir anda bu kadar radikal karar veremem ama sanırım birkaç yıl sonra yapacağım.

 • Kendinizde en çok sevdiğiniz yanlarınız ve sevmediğiniz yanlarınız var mı? Burcum Koç ve yükselenim Başak olunca aşırı titizim ve detaycıyım bazı konularda bunu kırmam gerekiyor.
 • Vücudunuzda en çok nerenizi beğeniyorsunuz? Gözlerim ve kaşlarım, sevmediğim ayak parmaklarım (hatta modelliğe kadar açık ayakkabı asla giyemezdim görünmeleri fobimdi)
 • Takip ettiğiniz marka, moda editörü ya da blogger, youtuber var mı?YsL hayranıyım, bunun dışında Envelop markası son zamanlarda dikkatimi oldukça çekiyor; modavesosyete, carandfashion, Onur Erol, Burak Altındağ bu yönde beğendiklerimden.

 

 • Kurtarmak zorunda kalsaydınız kıyafetleriniz ya da aksesuarlarınızdan alacağınız üç şey ne? Böyle bir durum yaşamayı hiç istemem ama, Jeanlerim, ceketlerim, ayakkabılarım
 • Stilinizi nasıl tanımlarsınız? Spor, rahat, genelde maskülen detaylarla femin tarzın rahatlığını harmanlamayı seviyorum. Özel davet ve geceler için daha feminen giyinirim. Aslında biraz da günün programına bağlı diyebilirim
 • Kitap okuyor musunuz? Sizde iz bırakan film ya da kitap var mı? Defileler ya da setler ya da seyahatler çok güzel ortamlar yaratıyor kitap okumak için. Yurt dışı modellerinin hiçbirini kitapsız göremezsiniz. Çok bekliyoruz çünkü setlerde. Bende küçüklüğümden beri bu bekleme zamanını kitap okuyarak değerlendirmeye çalışırım. Belleğimde İz bırakan eserler tabiiki var. Kafkanın Dönüşüm romanı; ayrıca Stefan Zweig çok severim , film olarak The Prestige en sevdiğim filmdir. 
 • Saçlarınız çok güzel, ne gibi bakımlar yapıyorsunuz? Teşekkürler güzel hem zor hem kolay bazen defilelerde ard arda saç değişiklikleri beni kaosa sürüklüyor bir kaç yıl önce yanmıştı, Yurt dışından getirdiğim nem maskelerimi kullanıyorum, günlük olarak yıkadıktan sonra bukle belirleyiciler kullanıyorum, bazen de deniz suyu spreyi, bunların dışında normal şampuan ve saç kremi .
 • Kendinizi 3 kelime ile nasıl bir model olarak tarif edersiniz?  
 • Mücadeleci 
 • Maskulen
 • Enerjik 

 • En sevdiğiniz fotoğrafçı kim? Ve neden? Nihat Odabaşı, çünkü enerjisi hiç bitmez havuz sahnesi çekim bitti sanıp kendisi çekimin bittiğini düşünmüyorsunuz değil mi çabuk gidip hazırlanın der :)) işte bunu seviyorum :))) Cem Çakmak ‘ı da es geçemem. Ayrıca Digital moda haftamızda Emre Doğru ile çalışmak beni çok mutlu etti, enerjisi mükemmel iş disiplinine bayıldım.
 • Sizin için en zor olan fotoğraf çekimleri nedir ve neden? Dergi çekimlerinde set uzun sürebiliyor benim için işimde zor skalası yoktur, çok fazla enerjik olduğum için zorluklarla kendimi aşmayı severim, çekimlerde sonuç olarak hem fotoğrafçı hem prodüksiyon işi bitirdiğimizde görsellerin son halleri herkesi mutlu eder ve iş prensipleri doğrultusunda ne yaparsan yap en iyisini mutlulukla yap sözünü söyleriz 🙂
 • Reklam çekimleri ve kapak çekimleri arasındaki farklı poz nedir? Reklam çekimlerinde ürünü en iyi şekilde tanıtmak önemli, kapak ve imaj çekimlerinde modelin kendi iş deneyimleri tarzıyla bütünleşip öne sunulur.

Model Olmak İsteyenler İçin Tavsiyeleriniz Var Mı?

 • Yeni başlayacak modeller için ip uçları ve önerileriniz nelerdir? Biri size bu ip uçlarını verdi mi ? Ayna da kendilerini mimiklerini pozlarını tanımalılar ve bunu çalışmalılar. Bol bol yürüyüş çalışarak kendilerini geliştirmeliler ve çok fazla defile izlemelerini öneririm
 • Bir ajans ve model arasındaki ilişki nasıl olmalı ve görünmeli? Kesinlikle etik anlayış, yaklaşım benim için çok önemli, iletişim dürüst ve hoşgörü çerçevesinde olmalı, modelliğe başlamak isteyen adayların kesinlikle Türkiye’deki yabancı model ajanslarıyla başlamalarını öneririm , maalesef bir süre sonra model iyiyse bu kişiye maddi açıdan olumsuz olarak yansıyor çünkü ajans dışarıdan iş almaya izin vermeyebiliyor,  kesinlikle komisyon Türk modellerden çok fazla alınmamalı maalesef çoğu ajans yüzde 40-50 arası kesinti yapıyor , bu durum da İstanbul dışından gelip yaşayan modeller için zor durumlar ortaya çıkartabiliyor.

 • Nasıl bir moda yeteneğiniz var? Gözlem, görsel hafızam ve yeteneğim vardır, düşündüklerimi yakın modacı arkadaşlarımın çizimlerinde ve tasarımlarında görmek beni mutlu eder, kumaş çeşitlerini 7 yıl önce çalıştığım bir şirkette çok iyi görerek deneyimlemiştim şimdi bana modellikle beraber katkısı çok fazla, neyin ne olduğunu bilerek dokunmak, hissetmek ve sunmak çok zevkli, ilerleyen yıllarda sanırım moda yönetimi eğitimi ya da yönetim ve organizasyon ile ilgili eğitim alarak pekiştireceğim…
 • Dünya modasında olmasını beklediğiniz bir görüş ya da fikir akım var mı? Dünya modasında doğaya dönüş ve etnik kültürlerin modayla harmanlandığı koleksiyonları sanırım daha çok göreceğiz, tabi şeffaflıkta çok fazla moda olacak bence ve sürdürebilir kumaşlar fazlalaşacak. Yerel ve etnik kumaşlara dönüşüm az çık başladı ve köy hayatlarını anlatan hikayeler bence koleksiyonlara çok fazla yansıyacak moda doğaya göre daha çok şekil alıp yenilenerek zamansız ve modüler şekillerle karşımıza çıkacak.
 • Çalışmadığınız zamanlarda (boş zamanlarınızda) ne yapmaktan hoşlanırsınız? Ben hareketliliği seviyorum, bol bol yürüyüş, mutfakla ilgilenmek, spor yapmak, tarih ve arkeoloji içerikli yapıları, sergileri gezmek , bu alandaki yazıları okumak favorilerim , salsa – Latin danslarına gitmeyi ve binicilik dersi almayı ilerde istiyorum .
 • Gardırobunuzda asla vazgeçemediğiniz şeyler nelerdir?  Jeanlarım ve ceketlerim en ayrıcalıklı kısımdır 🙂
 • Hangi döneme geri dönmek isterdiniz hayatınızda ya da kariyerinizde? stil ikonunuz var mı? ya da kim? Sevgili Özgür Masur un imza koleksiyonu olan Byzantium defilesine dönmek isterdim, Türkiye’den Ece Sukan tam bir stil ikonu bence, Yurt dışından Celine Aagard.

 

 • Gizli güzellik sırlarınız var mı? nedir? Cildim çok hassas, beslenmem ve yediklerime esas bundan ötürü daha titizim desem yeridir, Geonsy kontrol serumum ve güneş kremi sürmeden güne başlamam, makyajlı kesimlikle yatmam, ve saf Aleo Vera suyuyla maske önerebilirm, sivilceye çok meyilli cilt yapım eğer ürünüm bitmişse hemen üzerine limon ya da ev yapımı sirke sürerim.
 • Güzelliğinizi korumak için veya cilt bakımı önerileriniz / ip uçlarınız var mı? taze ve doğal görünümlü çekimlerinizi, sabah erken saatler de mi yaparsınız yoksa? Çekimlerin saati vs bize göre çok fazla planlanmaz ama sabah 11 sonrası cilt yapım ve göz altlarım açısından daha oluyor, genetik maalesef göz altı torbalarım var aldırmak istedim doktorlar almadı hemen göz altı pedlerimi koyarım ya da yanıma alırım. Cildimi yıkadıktan sonra nemlendiricimi, serumumu ve spf ürünüm mutlaka sürerim
 • Ev yapımı tarifleri inanıyor musunuz? Eğer bizimle paylaşmak için bir tane var mı? İnanıyorum çok fazla uygulayamıyorum saksıdaki Aleovera bitkimi de haftada iki defa kırıp suyunu yüzüme uyguluyorum 🙂 Sivilce lekelerim için pirinç suyu hazırladım ama kokusu maalesef hoşuma gitmedi, bence kafamıza göre yapmamalıyız böyle ev yapımı derken çünkü PH dengeleri malzemelerin önemliymiş.

Stiletto Giymek Seksi Hissettiriyor

 • Sizi ne seksi hissettiriyor? Siyah ya da degrade geçişli stiletto giymek.  Aslında bir jean bir beyaz basic ile bile kendinizi seksi hissetmeniz mümkün, ama en fazla konsept çekimlere göre kadraja bakmak her zaman en seksi arkadaşım olmuştur.
 • Bir model deyince sağlıklı yemek ve diet akla geliyor? sizce neden ve bu onlar için ne anlama geliyor? üç kelime ile kendinizi nasıl bir insan olarak tarif edersiniz? Model olmak dışarıdan sadece güzel kız ve ince vücut. Uzun boylu olmak gibi kalıplarla algılanıyor aslında; birçok olgunun birleşimi, içten kendinize iyi bakmak ve bunu sürekli sağlayabilmek çok önemli ve disiplin gerektiriyor yediklerimle spor bir bütün vücudum buna göre zaten sinyalleri vererek karşılığını alıyor 🙂 Bu arada bu algı dünyada da yavaş yavaş kırılıyor. Artık birçok markanın podyumunda reklamında 40 beden mankenlere rastlıyoruz.
 • Bir süper güce sahip olsaydınız, ne seçerdiniz? Görünmez olmak!
 • Eğer tek bir şey seçebilseydiniz, kendinizde veya hakkınızda ne değiştirmek isterdiniz? En azından küçükken bir süre yurt dışında büyümek isterdim ki modelliğe daha erken yaşta başlamak güzel olurdu. Bazen sonuç odaklı çok fazla düşünüyorum ve yapacaklarımda ilk ve son yer değiştiriyor bu konuda tezcanlı olmamayı isterdim
 • Boş zamanlarında yaptığınız favori şeyleriniz nedir? bir rehberiniz ya da – danışmanınız var mı? Kim? Okumak ve bol bol araştırmak meraklı biriyimdir söylenene değil hep gözlemleyerek analiz yapmak hoşuma gidiyor bazen bir insan bazen bir bitki bazen eşya…
 • Sizi onlarda etkileyen nedir? ve neden? Yakın dostum Mehmet Emiroğlu hikayelerini insan anatomisiyle birleştirmekteki aşamaları, düşünceleri, inişlerimiz çıkışlarımız beraber geçtiğimiz aşamalarla bütünleşmesi vs beni hep etkilemiştir.
 • Bir model olduğunuzdan/ olduğunuzda insanlar size farklı ya da nasıl davrandı? Hiçbir fark yok yakınlarım açısından olsun, tanımadığım insanlar olsun hoşgörülü olmak en başta gelir benim için ve yardımseverlik.
 • En sevdiğiniz müzik türü? Favori televizyon dizisi veya film? Arabesk dışında tüm müzik türlerini severim, Versace dizisi ve The Prestije, Joker, Black Swan favori filmlerim
 • En sevdiğiniz moda dergisi nedir? Neden? Porter Magazine
 • Mutluluk deyince sizce nedir? Geçtiğimiz yıllarda bir şeyi değiştirmek için fırsatınız olsa, bu ne olurdu? Mutluluk paylaşımdır. Ben başka insanları mutluluğuyla mutlu olan bir ailede büyüdüm  2,5 yıl önce babam vefat etti, telefonda konuştum ve birkaç saat sonra yoğun bakıma girdiği haberini aldım hep içimde kalmıştır keşke gitseydim o günden sonra hayatımda bir daha hiçbir şeyi ertelememeyi aklıma kazıdım.

Biz de Berna Batur’ a bıkmadan usanmadan sorularımızı içtenlikle cevapladığı için teşekkür ederiz..

google.com, pub-1677064995622617, DIRECT, f08c47fec0942fa0